Галюцинація – це гостре порушення сприйняття навколишнього світу, що супроводжується формуванням об’єктів, що хибно сприймаються, і сенсорних образів, без наявності фактичного зовнішнього подразника. До найпростіших галюцинацій відносять: спалахи світла, дзвін у вухах, різні запахи, фігури, що світяться, гул. До простих відносять: створення образів нерухомих людей, тварин, побутових предметів. До складних відносять різноманітні динамічні явища, зокрема: голоси, динамічний рух образів тощо.

Симптоми галюцинацій

Характер симптоматичних проявів має безпосередній зв’язок із збоєм роботи внутрішніх систем організму, які відповідають за зовнішнє сприйняття навколишнього світу. Хворий може відчувати галюцинації зовсім різного характеру: від сторонніх звуків та шумів, до тактильних дотиків та зорових образів. Щоб точно визначити характер порушення, необхідна комплексна діагностика та консультація психіатра.

Симптоми галюцинацій поділяють на дві основні категорії:

  • Хибні – є псевдогалюцинаціями, при яких хворий не відчуває до них толерантності та сприймає як щось чужорідне. Він відрізняє помилкові галюцинації від реальності, незважаючи на їхню яскравість і реалістичність. Даний тип галюцинацій властивий для людей, які страждають від хронічних порушень психіки, а також при різних захворюваннях, наприклад, шизофренії;
  • Справжні – людина відчуває впевненість у тому, що галюцинації є реальними та мають чуттєву яскравість. Вони сприймаються без критичного мислення.

Що може призвести до галюцинацій – причини

Галюцинації здатні спровокувати кардинальну зміну поведінки людини, зачіпати емоції, почуття, бажання та думки. Від яскравості образів, що виникають, прямо залежить ступінь рівня «заслонення» реальності. Психіатри виділяють чотири основні категорії факторів галюцинацій:

  • Фізіологічні стреси – перегрів, переохолодження, нестача повітря, перевтома, голодування, недосипання, ізоляція від соціального середовища;
  • Психологічні стреси – пов’язані з різними аспектами: проблеми у сім’ї, на роботі, війни, втрата близьких людей, тощо;
  • Психічні захворювання – органічний галюциноз, маячний розлад, шизофренія, біполярний розлад та ін.;
  • Невралгічні патології – локальні ураження мозку, нейродегенеративні процеси, нейроінфекції, втрата функції аналізатора;
  • Отруєння психоактивними речовинамивживання наркотиків та алкоголізм.

При прояві галюцинацій, спровокованих отруєнням психоактивними речовинами, необхідно звертатись за наркологічною допомогою. Відсутність негайної детоксикації може призвести до різко негативних наслідків, аж до смерті. Причини галюцинацій у жінок та чоловіків ідентичні, крім ендокринного фактора.

Які є види галюцинацій

Існує кілька основних класифікацій галюцинацій, у тому числі характером задіяного аналізатора. Ця класифікація прямо впливає на симптоматичні прояви. Розглянемо основні види галюцинацій:

  • Екстракампінні галюцинації – супроводжуються висуванням межі аналізатора. Хворий може бачити образи, що виникають за межами приміщення, наприклад, за стіною;
  • Асоційовані галюцинації – характерні наявністю певної послідовності, наприклад, після конкретної дії, людина бачить типову галюцинацію (після змивання води в туалеті – змії, що виповзають);
  • Рефлекторні галюцинації – проявляється після впливу того чи іншого подразника (наприклад, після вимкнення світла, з’являються голоси чи тактильні торкання);
  • Імперативні галюцинації – супроводжуються появою наказного голосу, що вказує хворому на необхідність виконання тих чи інших дій.

За типом прояву, також бувають зорові, тактильні, смакові, нюхові, вісцеральні, вестибулярні, слухові галюцинації, і навіть їх комбінації.

Слухові галюцинації

Один із найпоширеніших видів галюцинацій, який супроводжується появою різних голосів, шумів, дзвону чи інших окремих звуків. З урахуванням індивідуального характеру прояву звук може бути тихим або гучним, а голос чітким командним, розмовним або пошепки.

Інтенсивність слухових галюцинацій, а також регулярність їх прояву залежить від характеру та складності проблеми. Незважаючи на те, що людина чує ці звуки, реальні органи слуху не беруть участі в процесі, самі звуки або мова формується в головному мозку людини, підмінюючи навколишню реальність.

Зорові галюцинації

Дуже поширений вид галюцинацій, якому характерно формування у свідомості людини тих чи інших зорових образів, що нашаровуються на реальну картинку світу. Вони можуть виявлятися у вигляді хибних людей, образів, предметів та істот. Сам пацієнт приймає ці образи за об’єктивну частину реальності.

Важливою особливістю зорових галюцинацій є чітка послідовність дій, подібна до кінострічки, в якій людина може брати активну участь, граючи свою роль. Найчастіше такі прояви бувають при інтоксикації спиртним, наркотиками, медикаментами чи іншими токсичними речовинами. Зорові образи можуть переслідувати людину, викликаючи почуття страху та паніки.

Чим галюцинації відрізняються від псевдогалюцинацій?

Головною відмінністю справжніх галюцинацій від псевдогалюцинацій є те, що справжні мають аналогічні властивості з реальними предметами: вони мають ідентичні габарити, вагу, фізичні та зовнішні якості. Людина сприймає їх як абсолютну реальність – це означає, що вона може їх бачити, чути та відчувати. (Наприклад, холодильник, що має дві камери, шумить при роботі та охолоджує).

Псевдогалюцинації не викликають у хворого абсолютної впевненості в тому, що проектовані об’єкти або люди є реальними. Вони не мають абсолютної схожості з реальними предметами – це змушує його сприймати уявні речі лише як образи реальних предметів.

Лікування галюцинацій

Лікування галюцинацій повинно проводитись за умов психіатричної клініки. Оптимальна схема лікування визначається психотерапевтом на підставі даних анамнезу, діагностичного обстеження та лабораторних аналізів.

У разі прояву загрозливих для життя пацієнта станів, попередньо виконується стабілізація загального стану здоров’я: від нормалізації температури та відновлення режиму сну/неспання до нормалізації соціальних контактів.

При лікуванні галюцинацій може призначатися медикаментозна терапія із застосуванням нейролептиків та комплексу інших препаратів.