Згідно з офіційною статистикою правоохоронних органів України, понад 2/3 із загальної кількості людей, які вживають наркотики, є підлітками та молодими людьми віком до 30 років. Більшість із них вперше придбали наркотик не у вуличних дилерів або отримали дозу від друзів, а купили у звичайній медичній аптеці, яка працює офіційно, за ліцензією МОЗ України. 

Такі цифри вражають та вказують на гостроту проблеми наркоманії в Україні. Аптечні мережі не гидують заробітком на продажі препаратів без рецепта, суттєво підвищуючи доступність наркотичних речовин для українців, у тому числі молодих людей, підлітків та навіть дітей. Тому батькам дуже важливо знати основні ознаки аптечної наркоманії у підлітків – своєчасне виявлення залежності, що дозволяє вжити необхідних заходів, що мінімізують наслідки наркоманії.

Що таке аптечні наркотики, і хто такі аптечні наркомани

Аптечні наркотики – це група медичних препаратів та психоактивних речовин, які у певній концентрації здатні викликати у людини важку психологічну та фізіологічну залежність. Їхня особливість – наявність у більшості офіційних аптек. Як правило, вони продаються лише за рецептом, але у недобросовісних продавців їх можна придбати вільно.

Назва “аптечні наркотики” є не офіційною, але відображає всю суть. Вони являють собою групу препаратів, частина яких фактично готова до вживання аптечними наркоманами, а інша частина – це сировина для виготовлення наркотику в домашніх умовах. Усі наркотики є каталізаторами розвитку наркоманії, яка згубно впливає на людину. Лікування наркоманії, викликаною аптечними наркотиками, є складною багатоетапною процедурою, що вимагає створення сталої мотивації хворого та суттєвих зусиль з боку близьких. 

Покупців цих наркотиків – аптечних наркоманів, насамперед приваблює доступність речовин та їх невисока вартість. Ці наркотики дістати значно простіше ніж важкі наркотичні засоби у дилерів. Деякі фармакологічні препарати мають бажаний ефект, навіть за умови їх прийому в зазначених лікарем дозах. Вживання більшої дози загрожує швидким передозуванням з усіма наслідками. 

Види лікарських засобів, що належать до наркотиків

Існує широкий перелік лікарських препаратів, які реалізуються в аптечних пунктах, який підпадає під поняття «аптечні наркотики». Важливою особливістю цього списку є те, що перелік наркотиків постійно змінюється та доповнюється. Через необґрунтоване та неправильне застосування, ліки, які допомагають вилікувати ті чи інші захворювання, стають небезпечними наркотичними засобами, що викликають залежність – лікування аптечної наркоманії є дуже складним та тривалим процесом.

Основні види аптечних наркотиків:

 • Транквілізатори;
 • Барбітурати;
 • Снодійні;
 • Седативні;
 • Опіоїди (при лікуванні опіоїдної наркоманії потрібно підшивання від наркотиків);
 • Міорелаксанти;
 • Сиропи від кашлю, до складу яких входить кодеїн або псевдоефедрин;
 • Антигістамінні (протиалергічні) препарати;
 • Знеболюючі;
 • Н-холіноблокатори;
 • Ноотропи;
 • Краплі для очей, що викликають розширення зіниці.

У кожній з цих категорій існують десятки препаратів, до складу яких входять речовини, які мають наркотичну дію. Тому наркоманам зі стажем аптечні наркотики дозволяють замінити звичні психотропні речовини. У деяких випадках препарати змішують з іншими речовинами для посилення ефекту від вживання.

Ефект аптечних наркотиків на організм

Отримуваний наркоманом ефект при вживанні аптечних наркотиків прямо залежить від типу препарату, що вживається, і його діючої речовини. На інтенсивність ефекту впливає концентрація діючої речовини в крові та особливості сприйняття конкретним організмом.

Розглянемо основні ефекти найпопулярніших аптечних наркотиків:

 • Знеболювальні засоби – яскравими представниками є трамадол та кодеїн. Забезпечують ефект розслабленості, уповільнюють реакцію, рухи стають тяжкими;
 • Седативні препарати розслаблюють гладку мускулатуру, загальмовують реакції. Великі дози найчастіше викликають зорові, тактильні та слухові галюцинації;
 • Снодійні – чинять пригнічуючий вплив на центральну нервову систему;
 • Ефедрінвмісні препарати – надають стимулюючий вплив на нервову систему. Ефект досягається завдяки активному викиду адреналіну в кров, людина відчуває ейфорію.

Основними ефектами, які отримують після вживання аптечних наркотиків, є уявні: розслабленість, апатія, підвищена розумова працездатність, ейфорія, підвищена активність, психічні реакції у вигляді галюцинацій. При передозуванні настає апатія, байдужість, що змінюються депресивними станами.

Ознаки аптечної наркоманії

Незважаючи на широкість списку препаратів, здатних спровокувати розвиток наркоманії, виділяють кілька основних ознак і симптомів, за якими можна визначити, чи вживає людина наркотики і чи потребує вона наркологічної допомоги.

При виявленні наступних ознак аптечної наркоманії, необхідно негайно звертатися до профільної медустанови та отримати консультацію нарколога: різка зміна кола спілкування, зниження успішності та втрата інтересу до навчання, розширення зіниць, необґрунтована дратівливість, різкі зміни настрою, невиразна мова, втрата інтересу до близьких людей та раніше цікавих справ, неохайний вигляд, скритність, скляний погляд.

Визначити точно, чи вживає людина наркотичні речовини, можна здавши тест на наркотики. При цьому варто пам’ятати, що тест робиться добровільно, також примусове лікування наркомана дозволено лише за рішенням суду. Як показує практика, через високу доступність медикаментів, від аптечної наркоманії більше страждають підлітки, ніж дорослі люди.

Залежність від антидепресантів

Важливою особливістю даного типу наркоманії є те, що в більшості випадків антидепресанти, що вживаються, виписали офіційні лікарі, для лікування тих чи інших типів депресій. Основна проблема полягає в тому, що пацієнти виконують неправильне лікування, не дотримуються курсу та рекомендації лікаря. 

Також при лікуванні антидепресантами є висока ймовірність розвитку наркоманії. Найчастіше їх застосовують у комплексі з наркотичними речовинами – антидепресанти виступають у ролі каталізатора, що посилює ефект від вживаного наркотику. При вживанні з алкоголем або снодійними, з’являється підвищений ризик передозування.

Залежність від Лірики

Ліріка – дуже поширений аптечний наркотик. Є високоефективним знеболюючим та протисудомним препаратом, що застосовується при лікуванні симптомів ломки. При дотриманні дозування лірика не тільки добре полегшує стан хворого, але й викликає сильне психологічне звикання – часто стає причиною рецидиву наркоманії.

Після прийому «Лірики», людина відчуває уявне почуття добробуту, умиротворення, ейфорії та безпричинної радості. Цей наркотик належить до категорії сильнодіючих і має низку протипоказань. На жаль, наркомани швидко змінюють терапевтичні дози на підвищене дозування, що спричиняє небезпечні наслідки, які без своєчасного детоксу від наркотиків , можуть призвести до смерті.

Наслідки вживання аптечних наркотиків

Побічні ефекти та наслідки від вживання аптечних наркотиків прямо залежать від того, які препарати вживав наркоман. На жаль, деякі з них неможливо усунути навіть після лікування аптечної наркоманії. 

Кожна група засобів забезпечує цілий список побічних ефектів, з якими може зіткнутися хворий після прийому. До основних з них відносять: нудоту і блювоту, судомні явища, тахікардію, аритмію, пригнічення свідомості, галюцинації, безпричинні спалахи агресії, панічні атаки, погіршення або провали в пам’яті, біль у ділянці живота та грудей. Найнебезпечнішим наслідком від вживання є смерть. 

Наслідки вживання Налбуфіна

Налбуфін – це наркотичний засіб, що застосовується при лікуванні больових синдромів різної тяжкості. Є частим супутником наркоманії, використовується наркоманом для отримання ейфорії та ефекту заспокоєння. 

Застосування у рекомендованих дозах (у схемі лікування) не викликає серйозних наслідків. Але при недотриманні рекомендацій або зловживанні препаратом виявляються такі наслідки: пригнічення дихання, синдром відміни у опіатних залежних, розслаблення гладкої мускулатури, порушення роботи ШКТ, хронічна гіпантія. У випадках тяжкого передозування можливий летальний кінець.  

Лікування «Аптечних наркоманів»

 Процес лікування аптечних наркоманів є більш складним, ніж лікування звичайних залежних – це пояснюється тим, що знайти наркоману наркотик не складає ніяких труднощів, він продається в найближчих аптеках. Тому у процесі лікування таких наркоманів особлива увага приділяється психологічній складовій. Психологи починають роботу ще під час прийому та не закінчують на етапі реабілітації наркоманів у центрі

Лікування наркоманії завжди є комплексним, включає: консультацію нарколога, первинне обстеження, детоксикацію, медикаментозне лікування, і курс реабілітації. Тривалість лікування залежить від складності проблеми, обраного методу, індивідуальних особливостей організму хворого та інших факторів.